Kraków, miasto o niezwykłej historii i kulturze, słynie z licznych zabytków, w tym przepięknych kościołów. Ich architektura, bogate wnętrza i duchowe znaczenie przyciągają turystów i mieszkańców z całego świata.
15 kwietnia 2024 roku klasa 1A LO wybrała się na wycieczkę przedmiotową z języka polskiego do Krakowa. Uczniowie podążali szlakiem średniowiecznych i renesansowych zabytków krakowskich, zgłębiając wiedzę z zakresu historii sztuki, literatury i historii.
Zwiedzanie
Za przekazanie wiedzy z zakresu historii i sztuki odpowiedzialny był pan przewodnik. Chłopcy rozpoczęli zwiedzanie od zamku na Wawelu, gdzie podziwiali przepiękny dziedziniec z arkadami. Następnie poznali historię Dzwonu Zygmunta oraz Katedry Wawelskiej wraz z pełną najwspanialszych dzieł sztuki Kaplicą Zygmuntowską, po czym udali się na spacer szlakiem romańskich i gotyckich kościołów.
Pierwszy na liście zwiedzania był Kościół św. Andrzeja, który zachwycił wszystkich grubością murów i piękną amboną. Uczniowie dowiedzieli się przy okazji czym charakteryzuje się styl romański i udali się do sąsiadującego Kościoła Św. Piotra i Pawła. Tu podziwiali perspektywę i poznali historię tego miejsca. Następnie spacerując wśród kamienic ulicy Grodzkiej zgłębili wiedzę o architekturze i historii rynku krakowskiego oraz kościołów znajdujących się wokół niego. Słuchając ciekawych anegdot przewodnika, chłopcy dotarli do ulicy Franciszkańskiej, gdzie podziwiali piękno Kościoła Św. Franciszka z Asyżu, w którym znajdują się witraże stworzone przez Wyspiańskiego. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się, gdzie znajduje się słynne okno papieskie na tej ulicy.
Na Rynku Głównym wszyscy poznali historię szlaków kupieckich, Sukiennic i Kościoła Św. Wojciecha. Następnie o godzinie 12, zgromadzeni wysłuchali hejnału mariackiego, który rozbrzmiewał z jednej z wież Kościoła Mariackiego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali również legend dotyczących tego miejsca i udali się do środka Bazyliki Mariackiej.
Wnętrze kościoła jest równie imponujące jak jego zewnętrzna architektura. Największą atrakcją jest słynny ołtarz Wita Stwosza, znanego rzeźbiarza z XV wieku. Ołtarz ten jest jednym z najważniejszych dzieł sztuki gotyckiej w Europie. Przy okazji pan przewodnik omówił cechy stylu gotyckiego, które zobrazował oprowadzając po tym niezwykłym kościele.
Zwiedzanie z przewodnikiem zakończyło się na Placu Mariackim przed Kościołem św. Barbary, gdzie przewodnik opowiedział uczniom kilka ciekawostek dotyczących tego miejsca. Następnie chłopcy udali się pod Bramę Floriańską i Barbakan by podziwiać relikty historii.
Kościoły w Krakowie stanowią nie tylko ważne miejsca kultu religijnego, ale także prawdziwe skarby architektury i sztuki. Ich wyjątkowe wnętrza, cenne dzieła sztuki i duchowa atmosfera robią ogromne wrażenie na odwiedzających. Zachwyciły również uczniów klasy 1 LO.