Skip to main content

Obchody Święta Niepodległości w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Tarnowie.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia nasza szkoła zorganizowała szereg działań upamiętniających 105 rocznicę, kiedy Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym niepodległym państwem. Z okazji obchodów dnia 11 listopada cała szkoła została specjalnie udekorowana, a w salach lekcyjnych zagościły gazetki, których tematem było ,,Święto Niepodległości”.

Jako pierwszy w ramach obchodów Święta Niepodległości, w środę 8 listopada odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje zdolności wokalne śpiewając pieśni legionistów.
I miejsce zajął Piotr Molczyk z klasy 4a, II miejsce – Iwo Dochniak (klasa 4a), a III miejsce Zespół wokalny złożony z uczniów klasy 6a.

W piątek 10 listopada uczniowie przystąpili do wspólnego śpiewania pieśni legionowych. Przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanych na tę okazję śpiewników, przy muzycznym akompaniamencie pani Marty Cichoń, rozbrzmiewały najbardziej znane pieśni, które towarzyszyły polskim legionistom podczas ich walk w czasie I wojny światowej: „Wojenko, wojenko”, „Szara piechota”, czy „Przybyli ułani pod okienko”. Nie zabrakło również kontekstu historycznego, odczytywanego w przerwach między kolejnymi utworami. Uczniowie podzieleni byli na 3 grupy, które na kolejnych lekcjach śpiewały pieśni patriotyczne. Pierwsi uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu uczniowie klasy: 7a, 8a Szkoły Podstawowej oraz 1A Liceum. Na kolejnej lekcji, swoje zdolności wokalne zaprezentowali chłopcy z klasy 3A i 4A LO, natomiast jako ostatni śpiewali uczniowie klasy: 4a, 5a i 6a Szkoły Podstawowej.

Centralnym momentem obchodów tego święta w naszej szkole, było uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego. Uczniowie ubrani w koszulki w barwach narodowych, utworzyli na sali gimnastycznej, żywą flagę Polski. Patriotyczny charakter  podkreśliły zarówno barwy narodowe i odśpiewany przez uczniów hymn państwowy. Podkreślić należy, że młodzież przyjęła godną postawę i w pełni zaangażowała się w uczczenie tego patriotycznego wydarzenia – rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości.