Skip to main content
Dnia 22 marca w Naszej szkole odbyło się spotkanie z podróżnikiem panem Maciejem Krasem, z grupy podróżników „Trzask”. Dzięki niemu mogliśmy się przenieść do egzotycznej Tajlandii.

Azjatyckie ciekawostki

Pan Maciej swoją opowieść wzbogacił o fantastyczną fotorelację i pokazywane eksponaty. Nasi uczniowie i opiekunowie zobaczyli przepiękne zdjęcia niezwykłej fauny i flory, zabytków, lokalnych bazarów oraz najpiękniejszych świątyń. Nasi podopieczni dowiedzieli się, że pełna nazwa stolicy Tajlandii, czyli Bangkok, znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłuższa nazwa geograficzna na świecie! Wiedzą też dlaczego tajlandzkie kobiety mają najdłuższe szyje na świecie i po co noszą metalowe obręcze.

Szpitale i świątynie dla zwierząt

Kolejną ciekawostką była opowieść o zwierzętach. W Tajlandii są szpitale i świątynie m.in. dla słoni, małp czy tygrysów. Uczniowie dowiedzieli się jak cierpią zwierzęta przez lokalną turystykę oraz polowania. Zobaczyli fotorelację z Miasta Małp, czyli LopBuri oraz Świątyni Małp. Na terenie świątyni i w okolicach podobno żyją setki małp, które praktycznie władają okolicznym terenem. Obsiadają wszystkie słupy, krawężniki, samochody i co się tylko da. Często skaczą na turystów i czekają na jakiś łakomy kąsek oraz zabierają ich rzeczy.
Nasi podopieczni zobaczyli papier produkowany w tym azjatyckim kraju. Poznali też wszystkie etapy jego produkcji. Zaskakujące jest jak się go uzyskuje. A mianowicie z odchodów słonia, które podlegają obróbce! Ale nie będziemy Wam tego przybliżać. Poszukajcie informacji sami 🙂 również w Polsce są miejsca, które podejmują próby czerpania papieru z tego „surowca”.

Najdłużej panujący władca na świecie

Pan Maciej opowiedział także o szacunku i niegasnącej popularności poprzedniego władcy króla Bhumibola Rama IX. Był on najdłużej panującym monarchą na świecie. Na tronie zasiadał przez 70 lat. O wspaniałości monarchy przypominały banknoty z jego podobizną. Za obrazę nieżyjącego władcy lub zgięcie banknotu można trafić do więzienia. Dla obywateli był wszechmogący, wszechwiedzący, doskonały. Taka opinia nadal jest powszechna. Mimo, iż na tronie zasiada aktualnie jego syn, poddani ciągle wielbią swojego ukochanego króla.
Podsumowanie
Podróżnik, w sposób niezwykle interesujący opowiadał o Tajlandii. Dzięki ogromnej ilości informacji dotyczących tego zakątka świata, pięknym fotografiom oraz prezentowanym eksponatom, spotkanie wzbudziło duże  zainteresowanie  wśród uczniów.