Skip to main content

Jednodniowe wycieczki też mogą być ciekawe i inspirujące. Dobrze, że mamy w swoim regionie takie miejsca, które uczą i bawią jednocześnie. A na dodatek są oddalone o 1-1,5h drogi od Naszej szkoły.

Uczniowie klasy 5a, 6a i 7a wybrali się we wtorek na wycieczkę do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, które znajduje się w pobliżu Rzeszowa.

Nie obyło się bez dreszczyku emocji. Otóż pogoda była blisko, żeby popsuć plany wyjazdowe Naszym zawodnikom m.in. śnieżyca, niesprzyjające warunki drogowe oraz uczniowie, którzy utknęli w gigantycznym korku. Po przemyśleniach, kombinacjach i solidnym, dwugodzinnym opóźnieniem w końcu wyruszyli w drogę. Na szczęście pozostała część wyprawy poprawiła nieco humory uczestnikom.

Cała ekipa dotarła bezpiecznie na czas do Jasionki, gdzie znajduje się Podkarpackie Centrum Nauki. Najpierw uczniowie samodzielnie poruszali się po piętrach PCN. Zwiedzali, testowali i oglądali sprzęty wszelkiego rodzaju. Następnie zostali podzieleni na trzy grupy:

 1. Klasa 7a udała się na warsztaty z robotyki. W pracowni uczniowie programowali, testowali różne możliwości, parametry.
 2. Klasa 6a miała zajęcia z biologii. Uczniowie robili sekcję owadów, uczyli się korzystać z mikroskopu i oglądali fragmenty w powiększeniu.
 3. Klasa 5a zapoznawała się z laboratorium chemicznym. Bliżej przyjrzeli się miedzi i mieszankom pierwiastków. Wykonywali doświadczenia, mieszali substancje, mierzyli ich temperaturę oraz dawali trafne spostrzeżenia. Najciekawszym punktem było stworzenie sztucznej krwi oraz palenie pieniędzy, które w efekcie były nadal w jednym kawałku.

Warsztaty trwały 1,5h. Wydawać by się mogło, że to długo, ale czasu na nudę nie było. Po zajęciach uczniowie z opiekunami mogli wrócić na ekspozycję, która obejmowała trzy piętra. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Największą popularnością cieszyły się gogle VR, symulator lotu, skanowanie bagażu oraz sterowanie łazikami.

A co to za miejsce? Taką informację można znaleźć na stronie PCN:

„Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, to ośrodek popularyzujący naukę o wyjątkowej w skali kraju ofercie programowej powiązanej z inteligentnymi specjalizacjami województwa, w tym z: lotnictwem, kosmonautyką, informatyką i telekomunikacją oraz szeroko rozumianą jakością życia.

Nie jest to muzeum! Ale też nie plac zabaw…

Utworzone nieopodal Rzeszowa centrum nauki to obiekt nowej generacji oraz przestrzeń dla umysłu, która daje tyle możliwości ile podpowie odważna wyobraźnia i niezaspokojona ciekawość odkrywcy. To miejsce dynamiczne i interaktywne, w którym można do woli eksperymentować, testować, pytać, doświadczać i rozwijać naukowe zainteresowania. Służy do tego prawie 200 interaktywnych eksponatów oraz 5 w pełni wyposażonych pracowni warsztatowych: Fablab, Pracownia Robotyka, Pracownia Biologia i Ekologia, Pracownia Chemia, Pracownia Fizyka.

PCN to wyjątkowe miejsce, którego zadaniem jest transformacja sposobu myślenia i działania.

Załoga PCN dba o to, aby przekazywać wiedzę multisensorycznie, angażując do tego jak najwięcej zmysłów. Chce wzbudzać pozytywne emocje. Emocje towarzyszące podczas poznawania świata i jego tajemnic pozwalają skuteczniej zapamiętywać informacje, a pytania, które w naturalny sposób wynikają z eksperymentów i doświadczeń, budzą większą ciekawość i pasję do nauki.

Ekspozycja PCN

Ekspozycja podstawowa prezentuje w prosty sposób wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami:

 • Świat Wokół Nas – czyli to, co naturalne – przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne itp.;
 • Nasza Cywilizacja – czyli to, co ludzkość wytworzyła korzystając z własnych umiejętności i pozyskanej wiedzy – artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp.;
 • My, Ludzie – czyli, jak funkcjonuje organizm człowieka – zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum – logiczne myślenie itd.

Całość ekspozycji podzielono na 6 wystaw o zróżnicowanej tematyce oraz funkcjonalności:

 • Lotnictwo – specjalistyczna, stacjonarna wystawa główna
 • Żyję – interdyscyplinarna, stacjonarna wystawa główna
 • Przyroda – specjalistyczna, stacjonarna wystawa główna
 • Wystawa uzupełniająca – interdyscyplinarna, stacjonarna, uzupełniająca
 • Zabawki edukacyjne – interdyscyplinarna, stacjonarna wystawa dla dzieci w wieku 3 – 6 lat
 • Wystawa mobilna – interdyscyplinarna, mobilna

Dodatkowe atrakcje to symulator lotu oraz sezonowe wejście do wielozadaniowego samolotu An2, który przez 40 lat latał po niebie, a teraz dostał swoje drugie życie.”

Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca! Poniżej możecie zobaczyć jak się bawili tam Nasi uczniowie.