Skip to main content

Liczby ujemne w życiu piłkarza

Jakie pytanie najczęściej słyszy nauczyciel rozpoczynający nowy dział z danego przedmiotu?

„Po co Nam to jest potrzebne?”

Nie inaczej było na zajęciach z matematyki w klasie 6a. Uczniowie rozpoczęli dział, który się nazywa „Liczby dodatnie i ujemne”. Oczywiście padły pierwsze stwierdzenia, że „to do niczego się nam nie przyda”. Na nic się zdały przykłady „z życia wzięte” z temperaturą oraz z saldem na koncie. Podopieczni Pani Justyny Głodek byli nieugięci. Kilka dni się zastanawiała jak przekonać uczniów do swoich racji, aż wpadła na pewien pomysł. Podzieliła uczniów na dwie grupy. Jedni dostali smartfony, a drudzy laptopy i krótką instrukcję.

Razem a jednak osobno

Pierwsza grupa „telefonowa” miała za zadanie odszukać tabelę ligową 2021/2022 podanego kraju (każdy uczeń – inny kraj), a następnie wypisać 16 pierwszych drużyn, ich liczbę punktów z całego sezonu, bramki zdobyte i stracone. W tym czasie grupa „komputerowa” musiała w MS Word utworzyć tabelę o dokładnych wymiarach i konkretnym wyglądzie. Musiała się zgadzać ilość kolumn i wierszy. Obie grupy działały niezależnie. Początkowo nie znając celu swojego działania. Na wykonanie pierwszej części zadania było 10 minut.

Współdziałanie

Po upływie tego czasu, uczniowie zostali połączeni w pary. Musieli podzielić się swoimi dotychczasowymi działaniami i wspólnie stworzyć tabelę dla wybranej ligi. Po umieszczeniu wszystkich zdobytych informacji  w pliku, czekała na nich trudniejsza część zadania. Korzystając z wiedzy zdobytej na wcześniejszych lekcjach, obliczali różnice bramkowe oraz ile punktów „straty” ma każda z drużyn do pierwszego miejsca w tabeli. Tu przykład efektu finalnego jednej z grup: Bundesliga.

Na zakończenie mogli sprawdzić swoje obliczenia, ponieważ większość tabel ligowych uwzględnia takie dane. Tym samym, Pani Justyna wybiła im z rąk wszystkie argumenty. Uczniowie zostali pokonani i przekonani, że jednak ta wiedza jest przydatna 🙂

Jak im poszło? Zobaczcie sami:

🔹🔹🔹🔹🔹
Głównym Partnerem Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego ZKS Unia Tarnów jest firma Grupa Azoty. Akademia Unia Tarnów realizuje program wsparcia szkolenia tarnowskich piłkarzy #GrupaAzotyProJuniorSystem