Skip to main content

23 października 2023 roku wszystkie klasy licealne Zespołu Szkół Sportowych w Tarnowie uczestniczyły w projekcji filmu „Chłopi” w reżyserii Doroty i Hugha Welchmanów. Młodzież na seans filmowy udała się do Multikina w Galerii Tarnovia.

Miłosne perypetie Jagny, Boryny i Antka na tle wiejskiego krajobrazu wsi Lipce, przedstawione w  czterech porach roku, to lektura szkolna liceum i obowiązkowa pozycja do matury. Po wielu latach dzieło Reymonta doczekało się nowej, świeżej adaptacji filmowej.

Wizualnie i muzycznie „Chłopi” to absolutny majstersztyk. Wiecznie ruchome tła malują polską wieś jako żywy organizm, a pociągnięte pędzlem malarstwa olejnego twarze aktorów, sprawiają, że materiał filmowy zamieniony został w „oddychające, żywe płótno”. Wszystko to urasta na ekranie do rangi impresjonistycznej perełki i wspaniale nawiązuje do młodopolskiego malarstwa. Obraz w połączeniu z pulsującym rytmem eklektycznej muzyki Łukasza Rostkowskiego sprawił, że nowa adaptacja powieści Reymonta stała się dla uczniów dużym przeżyciem artystycznym.

Również obsada to  strzał w dziesiątkę. Czołówka wspaniałych polskich aktorów: jak Mirosław Baka jako Boryna, Robert Gulaczyk w roli Antka, Ewa Kasprzyk jako Dominikowa, Małgorzata Kożuchowska – Organiścina, czy Sonia Bohosiewicz w roli Wójtowej. Na sukces tego filmu wspaniale zapracowały dwie utalentowane aktorki młodego pokolenia jak Kamila Urzędowska, która wcieliła się w rolę Jagny oraz Sonia Mietielica jako Hanka.

W nowej ekranizacji „Chłopów” udało się coś, co nie miało prawa się udać. Reymontowska epopeja została skondensowana w eleganckim, dwugodzinnym poemacie, który przemawia do widza. „Chłopi” to pięknie zrealizowana adaptacja z pomysłem na siebie. Film czysto tematycznie piękny, okrutny i wciąż tak samo celny, jak książkowy oryginał. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów i poszerzy ich horyzonty literackie.