Skip to main content

Uczniowie ZSMS ZKS Unia Tarnów rozpoczęli realizację projektu związanego z upamiętnieniem 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Opiekunem naukowym przedsięwzięcia jest Pan dr Marek Smoła nauczyciel historii. Projekt podzielony jest na kilka etapów.

Ósmoklasiści udali się na cmentarz wojenny nr 199 z okresu I wojny światowej, gdzie w 27 grobach zbiorowych i dwóch pojedynczych zostało pochowanych 104 żołnierzy. Uczniowie obu klas z zaangażowaniem przystąpili do pracy: wyczyścili groby, wygrabili liście, zapalili świece i znicze.  W projekcie uczestniczyli: Pan  dyrektor Tomasz Matyjewicz, Pani Beata Janowska-Ptasznik, przewodnicząca Rady Rodziców, Pan Paweł Lubera i Pan Krzysztof Niedbała-trenerzy.

Wśród mogił żołnierzy dr Marek Smoła  przeprowadził lekcje historii, omówił zagadnienia związane ze szlakiem  frontu wschodniego I wojny światowej oraz odzyskaniem niepodległości przez Polskę.

Pochylając się nad grobami żołnierzy, społeczność szkolna oddała hołd i szacunek poległym, niezależnie od   narodowości i wyznania, pamiętając jednocześnie o tym, że w tamtym czasie Polacy byli przymusowo wcielani do walczących ze sobą armii zaborców.